Geneza
Na podstawie decyzji JM Rektora ówczesnego Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie (obecnie: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej: link do dokumentu) 14 maja 2014 roku w strukturach Wydziału Filologicznego powstaje Ośrodek Badań nad Mediami. Jednym z priorytetowych obszarów działalności tej instytucji staje się organizacja konferencji naukowych i szkoleniowych dotyczących badania mediów, edukacji medialnej, kompetencji medialnych i cyfrowych oraz profilaktyki ryzykownych i patologicznych zachowań medialnych.
Tym samym tworzy się interdyscyplinarna, międzysektorowa platforma komunikacji praktyków, badaczy i teoretyków mediów, która coraz efektywniej nawiązuje współpracę z interesariuszami zewnętrznymi (głównie jest to sektor oświaty, wychowania, psychologii i pedagogiki szkolnej).
Działania szkoleniowe, warsztatowe i naukowo-badawcze od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem młodych badaczy mediów, przede wszystkim doktorantów i osób studiujących na studiach licencjackich i magisterskich, głównie z nauk humanistycznych, społecznych i artystycznych. Wywodzą się oni z Uczelni krakowskich, ale także z różnych regionów Polski, a nawet jednostek zagranicznych, współpracujących z Ośrodkiem (m.in. z takich krajów, jak: Słowacja, Czechy, Hiszpania, USA, Izrael).
Także w strukturach akademickich samej Uczelni dynamicznie rozwijają się kierunki, które badają media w perspektywie interdyscyplinarnej (wśród nich m.in.: specjalizacje medialno-komunikologiczne na kierunku Filologia Polska, Kulturoznawstwo i wiedza o mediach; Media Content i Creative Writing, studia dziennikarskie, studia oferowane przez Instytut Nauk o Informacji oraz Instytut Sztuki).
W ramach Szkoły Doktorskiej UKEN tworzy się możliwość kształcenia osób doktoranckich w dyscyplinie: nauki o komunikacji społecznej i mediach. Ta interdyscyplinarność w badaniach nad mediami czyni działania pracowników i współpracowników Ośrodka otwartymi na zagadnienia związane z tzw. medioznawstwem/kulturoznawstwem stosowanym (por. link: https://studiadecultura.uken.krakow.pl/article/view/10269; https://studiadecultura.uken.krakow.pl/article/view/10539) oraz humanistyką w działaniu.
Praktyka staje się inspiracją do podejmowania badań naukowych, których wyniki służą m.in. rozwiązywaniu konkretnych problemów związanych z mediami, formułowaniu rekomendacji, opinii i ekspertyz oraz dzielenia się tzw. dobrymi praktykami.